Nagroda SARP w 2016 r.
Projekt: 2014
Realizacja: 2015
Klient: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Rodzaj: Pawilon wystawowy
Powierzchnia: 2000 m2
Konstrukcja: E-Plus
Instalacje: E-Plus
Współpraca: ArCo'
Mediolan, Włochy
Pawilon polski na EXPO MILANO 2015
Czy wiedzieliście, że Polska jest trzecim na świecie eksporterem jabłek?* Ten wart uwagi sukces polskiego rolnictwa stał się podstawą dla koncepcji architektonicznej polskiego pawilonu na światową wystawę EXPO 2015 w Mediolanie, którą oparto na symbolice drzewa jabłoni.
Architektura pawilonu polski nawiązuje do rolnictwa w postaci skrzynki na jabłka wykorzystywanej do transportu owoców. Element skrzynki użyty został w dwóch wymiarach: w małej skali, jako modułowy element konstrukcji ścian zewnętrznych oraz w dużej skali, gdzie cały budynek potraktowano, jako skrzynka – czyli pojemnik. Zawartością tej dużej skrzynki, pawilonu, jest najważniejszy element pawilonu – ogród. Ukryty ogród, chroniony przez ażurowe ściany wykonane ze skrzynek na owoce, przedstawia sad z niekończącymi się szpalerami jabłoni. Sad jest jednym z bardziej charakterystycznych obrazów polskiego krajobrazu wiejskiego. Jest to jednak ukryty ogród i wymaga od zwiedzającego przemierzenia trasy, która zmienia zarówno kierunek jak i poziomy percepcji. Zwiedzającym proponuje się doświadczenie kontrastu pomiędzy wąską i wysoką przestrzenią wejścia, poziomą i nieograniczoną przestrzenią ogrodu kończąc na obszernej sali koncertowej, w której ażurowa elewacja ze skrzynek tworzy niepowtarzalną grę światła i cienia. Efekt iluzorycznej przestronności i nieskończoności sadu wynika z zastosowania luster na wewnętrznych ścianach ogrodu, które powielają odbite obrazy we wszystkich kierunkach. Wnętrze jest pełne światła, co daje poczucie swobody, przestrzeni i wrażenie prawdziwego zaczarowanego ogrodu. Przestrzeń ta jest miejscem spokoju i kontemplacji tego zadziwiającego i iluzorycznego krajobrazu, który zapewnia wypoczynek w cieniu drzew przy dźwiękach muzyki Chopina.
Pracownia architektoniczna FUTURA Design Studio odpowiedzialna była za dostosowanie zwycięskiego projektu konkursowego do wymogów obowiązujących włoskich przepisów technicznych i wymagań organizatora EXPO oraz (w bardzo krótkim czasie) przygotowała pełno branżową dokumentację projektową wraz z uzyskaniem wszelkich wymaganych uzgodnień, w tym higieniczno-sanitarnych, ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych i ewakuacji. Głównym architektem Polskiego pawilonu na EXPO 2015 w Mediolanie był architekt prowadzący pracowni, arch. Przemysław Wasiewicz.
W maju 2016 r. projekt polskiego pawilonu na EXPO 2015 w Mediolanie otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) w kategorii obiekty specjalne - obiekt promujący polską architekturę za granicą. Kliknij tu, aby przeczytać cały artykuł.
Wiecej na temat tego, czym się zajmujemy, znajdziesz tu.
* Stan na rok 2014.