next
web/pageFiles/projects/16/futuradesigncmentarzpiaseczno02_1920x1200.jpg web/pageFiles/projects/16/futuradesigncmentarzpiaseczno03_1920x1200.jpg web/pageFiles/projects/16/futuradesigncmentarzpiaseczno01_1920x1200.jpg web/pageFiles/projects/16/futuradesigncmentarzpiaseczno04_1920x1200.jpg web/pageFiles/projects/16/futuradesigncmentarzpiaseczno05_1920x1200.jpg web/pageFiles/projects/16/futuradesigncmentarzpiaseczno06_1920x1200.jpg

Projekt: 2010

Realizacja: 2011

Klient: Parafia Św. Anny

Rodzaj: Obiekt publiczny

Remont muru cmentarza parafialnego

Piaseczno, ul. Kościuszki


Remont muru cmentarza parafialnego od ulicy Kościuszki w Piasecznie wraz z bramą wjazdową.

 

Historia cmentarza parafialnego
Rzymskokatolicki cmentarz parafii św. Anny w Piasecznie założony został przy ul. Kościuszki w około 1795 r. W najstarszej północnej części cmentarza znajdują się nagrobki: porucznika I Pułku Jazdy Lekkiej Feliksa Deskura, zmarłego w 1808 r. Z XIX w. pochodzą m.in. klasycystyczne nagrobki Józefa Korczyca, Andrzeja Szymońskiego, Jana Andrzejewskiego, Kazimierza Małachowskiego. 

 

Od strony ulicy Kościuszki cmentarz ogrodzony był zabytkowym, ceglanym murem ze stalową bramą wjazdową. 52 ceglane przęsła o szerokości od 340 cm do 368 cm wspierały się na słupach o wymiarach 40x40 cm zwieńczonych czapami z cementu. Brama wjazdowa mocowana do dwóch pylonów o wymiarach w rzucie około 82x82 cm (96 x 96 cm przy podstawie) i wysokość 350 cm. Pylony posiadały dekorację z cegieł układanych w rolkę i zagłębienia w licu od strony ulicy w kształcie kwadratu. Światło bramy w najwęższym miejscu 246 cm. Przy budowie muru zastosowano wątek kowadełkowy. Cegła, z której wybudowano mur, miała wymiary 26-27x13x7 cm i 20x13x7 cm. Zewnętrzną partię muru wykończono cegłą licową, od strony cmentarza mur przygotowano pod tynk. 

 

Projekt remontu historycznego muru

Zabytkowy mur cmentarza parafialnego od strony ulicy Kościuszki wymagał remontu ze względu na zły stan techniczny (wypłukiwane spoiny, pękające cegły) oraz na fakt osiadania i powolnego zapadania się w teren. Projekt zakładał wykonanie fundamentów pod całą długością muru i późniejsze otworzenie go z wykorzystaniem oryginalnych materiałów. Brama wjazdowa została poszerzona, aby dostosować szerokość wjazdu do współczesnych wymogów użytkowania. Projekt zakładał maksymalne wykorzystanie oryginalnej cegły z rozbiórki muru i po jej oczyszczeniu ponownie wmurowanie. 

 

Podstawowym założeniem projektu było zachowanie architektury i detali istniejącego muru. Mur, ze względu na upływ czasu, czynniki chemiczne, biologiczne, brak fundamentów, izolacji i powolne osiadanie w terenie, niszczał i ulegał korozji. Główna brama wjazdowa, z uwagi na jej małą szerokości (około 246 cm), narażona była na urazy mechaniczne (np. podczas wywożenia kontenera na śmieci). Projekt zakładał rozbiórkę istniejącego muru a następnie wykonanie zbrojonej ławy fundamentowej na całej długości 

muru od ulicy Kościuszki. Pylony i słupki mają zbrojone rdzenie obmurowane cegłą. Odtworzono rysunek pylonów, słupków i elementów wypełnienia muru zgodnie z oryginalnym ułożeniem cegieł i dekoracji. Pylony i pierwsze przęsła odbudowano z oryginalnej cegły. Brakującą cegłę o identycznych wymiarach i maksymalnie zbliżonym kolorze wykonano na zamówienie w cegielni. 

 

Projekt opracowano i uzgodniono zgodnie z zalecaniami konserwatorskimi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

 

Więcej na temat historii cmentarza parafialnego w Piasecznie można znaleźć tu.